Димитър Манолов: Никой не знае какво са предали в Брюксел. Ако ТЕЦ-овете не произвеждат ток, тези хора няма с какво да си заредят телефончетата и таблетчетата
Спасяваме енергийния баланс на системата - по този начин президентът на КТ " Подкрепа " Димитър Манолов изясни пред БНР митингите на енергетици и миньори. " В момента през тези ТЕЦ-ове се обезпечава сред 40 и 60% от производството на базова електрическа енергия. Докато не намерим техническо решение на този въпрос, всичко друго, което би било направено, ще е безумство. /.../ Ако в 6 часа вечерта ТЕЦ-овете не създават ток, изключваме и стопираме да си светим. И тези хора няма с какво да си включат телефончетата, да им се заредят таблетчетата и не могат да отидат в бара да пият смутита. Ако затворим въглищната енергетика, с какво ще светим нощно време? Това е огромният въпрос. Понеже все още той няма отговор, сме там, където сме. Предлагат се решения, които освен не дават отговор на този въпрос, а задълбочават казуса ", изясни той пред БНР.
За поканата за среща, отправена от премиера към синдикатите за този следобяд, Манолов сподели, че нощес настройката е била изрично да не се отзоват на срещата. Тази заран не забелязах огромен възторг във връзка с смяна на тази позиция, добави той и уточни, че това въпреки всичко още не е крайното решение. Според него да се води този диалог постфактум е неуместно.
Не можеш да загубиш нещо, което не си имал - по този начин той отговори на казаното от премиера Денков, че в случай че не се изпратят проектите в Брюксел, може да загубим 4 милиарда лева.
" Това, което в този момент на нас ни се предлага, е - вземете едни дребни пари и съсипете това, което имате. Това е което ни се предлага - за 3 милиарда лева да съсипем бъдещето за години напред, в действителност вечно. /.../ Никой не знае какво са предали в Брюксел ".
" Тези хора си дават сметка какво ще се случи. Въпросът е по какъв начин ще се случи. Около това е целият диалог и напрежение ", разяснява синдикалистът в изявление за предаването " Неделя 150 ". Той е безапелационен, че внасянето на проектите за обективен преход би трябвало да се случат след необятно разискване. Според него за 2 месеца тези публични разисквания е можело да се случат.
Управляващите по всякакъв начин бягаха от това да чуят гласа на хората, счита той. По думите му,ТЕЦ-овете в България отговорят на всички механически условия. В сферата работят добре образовани и високо квалифицирани експерти: " Хората, които добиват въглища, те не копаят с кирка и лопата подземен, не са хора с лампички на челата ".
Манолов уточни, че пряко засегнатите биха били към 13-14 хиляди души. Но към 120 хиляди души ще пострадат от това, което ще се случи там, добави той. " Докато тези хора умуват какво да вършат, всички знаем какъв брой е пай пътят до самолета. Тази заплаха не би трябвало да я подценяваме, а тя е заплаха номер 1 ".
Димитър Манолов направи паралел с предишното: " Нещо такова се случи и с " Кремиковци ", само че там беше по-брутален методът. Разходете се в кварталите, където живееха хората, които работиха в " Кремиковци ", и ще видите пустиня. Същото нещо ще се случи и тук ".
Тук става въпрос за закриване на един цялостен бранш по държавна самодейност, акцентира още той.
Цялото изявление чуйте в звуковия файл.
Инфо: БНР